מהו כיול ובאילו מקרים צריכים לבצע אותו?

מהו כיול ואיך מתבצע כיול?

כיול מכונה גם ‘קליבריציה‘, למעשה זו מילה לועזית המתייחסת לפעולה של בדיקת מכשירים אשר אמורים לבצע מדידות. ישנם הרבה מאוד מכשירי מדידה וכל אחד מהם זקוק לכיול אחת לתקופה וזאת על מנת שתוצאות המדידה יהיו נכונות. ישנם סוגים שונים של תהליכי כיול, כאשר לכולם מטרה זהה : לאפשר למכשיר המדידה לעבוד כראוי ולספק תוצאות מהימנות. דוגמאות לכיול : כיול טמפרטורה, כיול מפתחות מומנט, כיול משקלים, כיול זמן, כיול אורך ומידה.

ניתן לבצע כיול בכמה דרכים אך לרוב ההמלצה היא לבצע את הכיול במעבדה מוסמכת. הסיבה לכך היא מקצועית ותוצאות מדויקות. צריך לבצע כיול פעם בתקופה. על מנת לדעת מהי התקופה באופן מדויק יש לקרוא את הוראות היצרן של מכשיר המדידה.

כל מכשיר מדידה יספק לבעליו מידע על תהליך הכיול. למעשה, כבר ברגע הרכישה תוכלו לברר על כך או פשוט לקרוא את ההוראות שרשומות על הקופסה שמגינה על המכשיר. בדרך כלל הוראות אלו כתובות בשפת היצרן אך גם בשפה האנגלית.

על מנת להיות משוכנעים כי הגיע הזמן לבצע כיול ניתן לפנות למעבדה מוסמכת ולברר עם אנשי המקצוע מהו פרק הזמן הנחוץ לכיול המכשיר שברשותכם.

מתי יש לבצע כיול במעבדה מוסמכת?

ההחלטה לגבי תהליך הכיול תלויה בכמה גורמים. ראשית, אם רוצים שתוצאות הכיול יהיו כמה שיותר מדויקות ומקצועיות, אין ספק שעדיף ורצוי לפנות למעבדה מוסמכת מכיוון שבמעבדה יתבצע הכיול הכי טוב שניתן ואף יימסר לכם דוח מעבדה מפורט על התהליך שאירע לאורך הכיול.

גורם נוסף הוא המכשיר שצריך לעבור כיול. כלומר, יש מכשירים שלא בהכרח מצריכים כיול במעבדה וניתן לעשות זאת באופן עצמאי.

יחד עם זאת, לא תמיד כדאי לקחת סיכון מכיוון שרוב מכשירי המדידה חייבים להיות מדויקים והתוצאות שלהם הן קריטיות. טעות אחת קטנטנה במדידה וכל התהליך עשוי להיות שגוי. לכן, ברוב המקרים תתקבל ההמלצה על פנייה למעבדת כיול מוסמכת וזאת בכדי שהכיול יהיה כמה שיותר אמין ומדויק.