עומדים לכרות עץ? אתם חייבים לקרוא את זה!

אוהבים עצים? גם אנחנו אבל כמו שידוע לכולם, יש מקרים שבהם אנו נאלצים לכרות עצים מסיבות שונות כגון בניה ופיתוח של הקרקע, עצים חולים או כאלה שאינם יציבים ומהווים סכנה לסביבה ועוד מגוון סיבות.

נשמע אפוא שלא צריכה להיות בעיה לכרות עץ כזה או אחר אך בפועל, החל משנת 2008 חל איסור על כריתת עצים בוגרים במדינת ישראל ואם זה לא מספיק, יש מספר הגבלות ופרטים שצריך לדעת לפני שמתכווננים לכרות עץ כלשהו.

איסור כריתת עצים על פי החוק

כאמור, חל איסור על כריתת עצים בוגרים אך מהו עץ בוגר? לפי כוונתו של המחוקק מדובר בעצים שהגובה שלהם לפחות שני מטרים וקוטר הגזע לפחות 10 ס”מ (בנקודת גובה של 1.3 מטר מהקרקע) אך מה שיכול להפתיע אתכם בכל הסיפור הזה הוא שהחוק מתייחס לכל העצים במדינת ישראל – אלה שבשטח ציבורי ואלה שבשטח פרטי, אפילו אם מדובר בחצר בית פרטי ובעצים שנשתלו על ידכם.

יתירה מזאת, מי שכורת עץ עשוי לעמוד בפני רישום פלילי ותשלום קנס שעשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים!

אז מה עושים? חייבים להוציא היתר והדרך לעשות את זה עוברת דרך פקיד היערות שממונה על אזור מגוריכם.

כדי לקבל אישור לכריתת עץ, עליכם לשלם את האגרה (שעומדת על כמה עשרות שקלים) ולמלא טופס עם בקשה מנומקת.

פקיד היערות האזורי יגיע אל מיקום העץ ויחליט אם לאשר את הבקשה או שלא. את רשימת הפקידים ותחומי האחריות ניתן למצוא באתר הרשות המקומית או באתר קק”ל.

לא כל אחד יכול לכרות עץ

הבעייתיות של כריתת עצים לא נגמרת בהוצאת רישיון מהסיבה שלא כל אחד רשאי ויכול לכרות עצים.

חוטב או כורת עצים הוא מקצוע בפני עצמו וכדי לקבל תעודת גוזם או כורת, יש צורך לעמוד בדרישות סף ולעבור קורס של משרד החקלאות בתוספת קורסים תקופתיים של עבודות בגובה והתנהלות עם סכנות בטיחותיות.

חשבתם להזמין גנן או לבצע את העבודה בעצמכם? לא מומלץ. מדובר בעבודה ברמת סיכון גבוהה שדורשת ידע טכני ואמצעים מתאימים לביצוע שלה.

כך תזמינו כורת עצים בדרך הנכונה (והזולה)

הדרך להזמנת כורת עצים מומלץ ומוסמך עוברת דרך כמה נקודות. התייחסות לכל אחת מהן הכרחית להבטחת איכות גבוהה של שירות, אמינות ומחיר הוגן.

הזמינו כורת עצים מורשה

ישנם הרבה אנשים שמציעים את שירותיהם אך לא לכולם יש תעודת גוזם וכורת עצים של משרד החקלאות.

בחירה באדם לא מורשה יכולה לחשוף אתכם לסיכונים של עבודה עם אדם לא מיומן ולא מבוטח.

לפני שאתם מזמינים בעל מקצוע וודאו שיש לו רישיון תקף. כורת עצים מקצועי ישמח להראות לכם את הרישיון שלו ומי שמתחמק, כנראה שלא כדאי לכם להעסיק אותו.

בקשו לראות את הביטוח

דבר נוסף שעליכם לבדוק הוא שלבעל המקצוע יש ביטוח. מדובר במסמך ייחודי שמותאם במיוחד למי שעוסק בכריתה וגיזום של עצים ושמעיד על כך בעליו מבוטח בפני מגוון נזקים שעשויים להיגרם במהלך העבודה.

זכרו שכריתה של עץ מלווה בסיכונים רבים כגון ענפים שנופלים, עבודה בגובה ועוד ולכן קיומו של ביטוח הוא דבר הכרחי שאסור להתפשר עליו.

האם יש לו את האמצעים הדרושים?

ישנם אמצעי עזר רבים שעשויים להיות הכרחיים בעבודת כריתה כלשהי. יכול מאוד להיות שתזדקקו למנוף סל כדי להגיע אל הענפים הגבוהים או למשאית שתפנה את הגזם וכדומה.

מדובר באמצעים שאינם נחלת כל בעלי המקצוע ולכן אם יש צורך באחד או יותר מכלי העזר, יש לוודא שלבעל המקצוע יש אותם.

אספו לפחות 3 הצעות מחיר מכורתי עצים בסביבת המגורים שלכם

לאחר שהבנו איך לבחור כורת מומלץ, נותרנו עם השאלה איך לעשות את זה במחיר זול?

הדרך הפשוטה היא להתמקד בבעלי מקצוע בקרבת אזור המגורים שלכם ולהשוות מספר הצעות מחיר.

באופן הזה תוכלו להיות בטוחים שתזמינו אדם מקצועי מצד אחד אך גם לא יקר מצד שני.