איזה מצבר הכי טוב לרכב?

המצבר הוא אחד החלקים החשובים ביותר בכל רכב. תוחלת החיים של מצברי הרכב היא 3-4 שנים כך שכל מי שאין כמעט אדם שלא נדרש לבחור מצבר חדש כמה וכמה פעמים לאורך החיים – כשבחלק גדול מהמקרים אנחנו עושים זאת תחת לחץ מסוים שכן המצבר הקיים כבר לא מסוגל למלא את ייעודו ואנחנו תקועים. למרות הלחץ, חשוב לבחור באופן מושכל מצבר שיהיה הטוב ביותר עבור הרכב שלכם ויבטיח קנייה משתלמת לאורך זמן.

חדש ולא משומש

אמנם מצברים משומשים עולים פחות מאלה החדשים, ויש לא מעט מקרים שבהם המוכר נשבע לכם שהמצבר המשומש הוא בדיוק כמו חדש – אבל בפועל כשאתם קונים מצבר שכבר הותקן ברכב אתם מוותרים מראש על חלק מתוחלת החיים שלו ובעצם מקרבים את המועד הבא שבו תצטרכו שוב להחליף את המצבר.

המלצה נוספת היא לבחון את תאריך הייצור שמוטבע על גבי המצבר ולוודא שלא חלף פרק זמן ארוך מדי בין מועד הייצור לבין מועד ההרכבה של המצבר ברכב שלכם.

ארץ הייצור

מצברים לרכב מיוצרים במדינות רבות ברחבי העולם. מומלץ להעדיף את אלה שיוצרו בארה”ב או במערב אירופה על פני המצברים הסיניים או הטורקיים. גם מצבר כחול לבן הוא מוצר אמין ועמיד שיספק לרכב שלכם את החשמל הדרוש לו למשך שנים רבות וללא תקלות.

המותג

עוד פרמטר שכדאי לקחת בחשבון כשמחפשים מצבר מומלץ לרכב הוא המותג. הסיבה לכך פשוטה: כשמאחורי המצבר ניצבת חברה ידועה שבנתה מוניטין במשך עשרות שנים, היא לא תסכן אותו ותמכור לכם מוצר נחות או פגום. מצברי החברות המובילות בתחום – למשל וולטה או שנפ – נבחנים בקפידה ובאופן כללי מושקעים משאבים רבים בבקרת איכות כך שאתם תוכלו לנהוג בראש שקט באמת.

התאמה אופטימלית לרכב

קיבולת המצבר חייבת להתאים לנפח המנוע ברכב שלכם. כמו כן נדרשת התאמה אופטימלית למידות החלל שמיועד למצבר בתוך המנוע. בספר הרכב שלכם תמצאו המלצות קונקרטיות של יצרנית המכונית לגבי נתוני המצבר – קיבולת (שהמידה שלה היא אמפר/שעה) ויכולת התנעה (אמפר) – וכדאי כמובן להתנהל לפי המלצות אלה.

אחריות

אחריות לפרק זמן של לפחות 18 חודשים היא יתרון של ממש כשמחפשים מצבר. כדאי לזכור שגם כשקונים מוצר איכותי עלולות להתרחש תקלות, ובהתאם לאחריות יש חלק בלתי מבוטל בשקט הנפשי שלנו.

מחיר

השיקול האחרון בבחירת מצבר לרכב הוא המחיר. באופן טבעי נרצה למצוא מוצר זול ככל האפשר, אבל כדאי לזכור שבסופו של דבר מה שהופך קנייה למשתלמת הוא היחס שבין התועלת לעלות ולכן לא כדאי להתפשר על איכות המצבר רק כדי לחסוך כמה עשרות שקלים. בנוסף מצבר איכותי יניע את הרכב שלכם ויספק חשמל לכל המערכות הרבות שזקוקות לכך במשך לפחות 3-4 שנים, כך שאפילו חיסכון של למשל 150 ש”ח הוא בסופו של דבר חיסכון של כ-4 ש”ח לחודש – וחבל להיתקע עם מצבר בינוני כדי “להרוויח” שקלים בודדים בחודש.

מחפשים מצבר מומלץ? כדאי לעיין במדריך הבא.