על ניתוחי חניכיים ומניעת מחלות חניכיים

שמירה על היגיינת הפה – הדרך היעילה ביותר למניעת מחלות חניכיים

הביקור אצל רופא השיניים עשוי להיתפס על ידי רבים כחוויה מעט לא נעימה. כדי להימנע מן הצורך בביקורים תכופים מסוג זה, ובעיקר כדי להצליח להנות מחיי היום-יום מבלי להיות טרודים בבעייתיות רפואיות ובכאבים – מומלץ להשקיע זמן על בסיס יומי בשמירה על היגיינת הפה. צחצוח שיניים פעמיים ביום מהווה נקודת התחלה רצויה והכרחית, אך ניתן ומומלץ להוסיף לו מספר הרגלים קטנים שיתרמו להיגיינת הפה. העברת חוט דנטלי בין השיניים, שימוש תדיר בתכשירים לשטיפת פה, וכן ביקור שגרתי אצל השיננית – יוכלו כולם לחולל שינוי גדול בבריאות השיניים והחניכיים שלכם. הקפדה על הרגלים אלו מסייעת בהפחתת כמות החיידקים בפה ובכך מקטינה את הסיכויים להתפתחותן של דלקות חניכיים.

מהם ניתוחי חניכיים ובאילו מקרים מתעורר הצורך לעבור ניתוח מסוג זה?

  • הסימנים לזיהוי דלקת חניכיים – ניתוחי חניכיים הנם אחד הפתרונות לטיפול במקרים קשים של דלקות חניכיים. כדי להבין מתי מתעורר הצורך לעבור ניתוח חניכיים, מומלץ להתוודע ראשית אל הסימנים הנלווים להתפתחותה של דלקת. חניכיים בריאים הנם בצבע ורוד, ואינם מדממים בצחצוח שגרתי של השיניים. לעומתם, חניכיים מודלקים מתאפיינים בצבע אדום, נפיחות, כאב מקומי ודימום במהלך הצחצוח (או לעיתים גם באופן ספונטני). הזנחת הטיפול בדלקת חניכיים פשוטה עשויה להוביל להתדרדרות במצב, ולהתפתחות של מחלת חניכיים כרונית.
  • הקצעת שורשים כשלב ראשון בטיפולניתוחי חניכיים אינם הפתרון הראשון המוצע לטיפול במחלות חניכיים. לפני שפונים לדרך זו, מומלץ לברר מול רופא שיניים לגבי אפשרות לטיפול המכונה “הקצעת שורשים”. במסגרת הטיפול, אשר אינו מהווה הליך כירורגי, רופא השיניים מנקה את החניכיים משכבות הלכלוך והחיידקים אשר הצטברו בהן. כדי להבטיח ניקוי יסודי, התהליך כולל שימוש במכשור חזק באופן יחסי, ולכן מתבצע תחת הרדמה מקומית. לא ניתן להבטיח הצלחה מלאה של טיפול הקצעת השורשים, אך במקרים רבים הוא יכול למנוע את הצורך לעבור ניתוחי חניכיים בהמשך.
  • במקרים קשים ומורכבים מומלץ לעבור ניתוח חניכיים – במקרים מורכבים במיוחד, וכן במידה וטיפול הקצעת השורשים התגלה כבלתי יעיל, מומלץ להתייעץ עם רופא השיניים בעניין ניתוחי חניכיים. קיים מגוון רחב של סוגי ניתוחי חניכיים, בהתאם לחומרת המחלה ולצורך הרפואי הספציפי. ניתוח בלימה הנו ניתוח אשר ממשיך את פעולת ההקצעה על ידי סילוק מאסיבי נוסף של חיידקים וזיהומים. ניתוח רגנרטיבי כולל גם שחזור של רקמת החניכיים, במקרה וזו נפגעה על ידי הדלקת. סוג הניתוח המתקדם ביותר הנו ניתוח השתלת חניכיים, וכשמו, הוא כולל השתלת חניכיים חדשות בלסת.

הסירו דאגה מלבכם – ניתוח חניכיים הנו ניתוח פשוט יחסית וקל להתאוששות

בדומה להליכים רפואיים רבים אשר מבצע רופא השיניים, גם ניתוחי חניכיים מתבצעים לרוב תחת הרדמה מקומית. רק במקרים של חרדות קשות מעצם ההליך הרפואי ניתן להעזר בשירותיו של רופא מרדים ולערוך את הניתוח תחת הרדמה מלאה. מעבר לכך, הניתוח אינו דורש הכנות מיוחדות, וגם ההתאוששות ממנו מהירה וקלה באופן יחסי. לאחר מספר שעות קצר של הימנעות מדברי שתייה ומאכל תוכלו לחזור לתפקוד מלא ורגיל. בהתאם להמלצת הרופא ולמורכבות הטיפול שעברתם, ניתן יהיה ליטול משככי כאבים או תרופות אנטיביוטיות לצורך הקלה בכאב והשלמת התהליך הרפואי. כדי להבטיח את הצלחת הניתוח, הקפידו לבחור רק ברופא שיניים מומחה ובעל המלצות רבות בתחום. במידה וניתן, חשוב לפגוש את הרופא פעם אחת לפחות בטרם ביצוע הניתוח, כדי לוודא שאתם מרגישים בנוח בחברתו ותחת השגחתו הרפואית. נותר רק לאחל – רפואה שלמה!