טיפים לעבודה עם אלומיניום ובטון

חומרי בנייה השתנו ואף התחלפו במרוצת השנים. יחד עם זאת, ישנם דברים שאין להם תחרות, ולכן הם נשארים בדיוק כפי שהיו. ניתן לראות דוגמא לחומר חדש יחסית בבנייה באלומיניום – יותר ויותר שימושים יש לברזל קליל, גמיש ועמיד זה. ובניגוד אליו, הבטון נשאר כפי שהיה, חומר בסיסי שבלעדיו אי אפשר לבנות אפילו לא מחסן פשוט. עם זאת, כיצד משלבים בין השניים למטרות בנייה איכותית ויעילה לטווח הארוך? לנו התשובות.

שונים אך גם דומים – ומשתלבים

לכאורה, נראה כאילו האלומיניום והבטון משמשים לפריטים שונים מדי בבנייה – הבטון הוא הבסיס, בעוד האלומיניום הוא יותר הגימור – מאלומיניום עושים כיום פתרונות שונים כגון חלונות, סככים ופתרונות הצללה נוספים שהופכים לחלק מהמבנה (לדוגמא – סככי זרועות).

ביצוע השקעה של בסיס האלומיניום בבטון עשוי להיות השלב הראשון בשיתוף הפעולה בין שני חומרים אלה המהווים ניגוד זה של זה לכאורה. ליצירת עמידות מיטבית, חשוב מאוד להכיר את המרקם של כל אחד מהחומרים. האלומיניום מאופיין בכך שאינו מחליד כמו סוגי מתכת רבים אחרים. יחד עם זאת, הוא אינו חזק כמו סוגי מתכת אחרים, לכן אין צורך לצפות לכך שהצנרת בבתים תהפוך להיות עשויה מאלומיניום ביום מן הימים…

ממי מזמינים את החומרים וכיצד משלבים זאת?

עניין נוסף של ניגודיות בין האלומיניום והבטון – זה עצם העובדה שלרוב מדובר בספקים שונים. כל מוצרי האלומיניום מסופקים על ידי חברות המתמחות בייצור חומרי בסיס העשויים מאלומיניום, בין אם מדובר בזרועות לסככים או מסגרות אלומיניום לשימושים שונים בבית, בחצר, בבריכה ואף במוסדות הציבוריים השונים.

הבטון, לעומת זאת, מהווה את חומר הבנייה הבסיסי שלרוב ניתן להשיג בכמויות קטנות אפילו בחנויות לעיצוב הבית, ובכמויות גדולות – אצל קבלני שיפוצים מובילים. על מנת לחבר בין השניים, כדאי מאוד להסתייע בשיפוצניק ברמה הגבוהה ביותר, כזה שיאפשר לכם להשיג את החומרים הדרושים, וגם ליצור את השילוב הטוב ביותר בניהם.

פרופיל אלומיניום או בטון?

פיתרון נוסף שצובר פופולריות רבה כיום, אלו סוגים שונים של בניה קלה. אחת הדוגמאות לסוג זה של בנייה הוא יצירת מסגרות אלומיניום לביתנים, עם יציקה של ביטון ליצירת היסודות, הקירות וכו’. מדובר בדרך להוזיל עלויות עבור הבנייה, ולא שינוי גורף מתאים לכל סוג של בנייה.

יחד עם זאת, כאשר מדובר בבית פרטי, ניתן לשפץ אזורים ספציפיים – למשל המרפסת בכניסה לבית, או יצירת חצר מקורה, סגירה של שטח כלשהו, כולל מרפסת שמש. למקרים אלה, בניה קלה בשילוב של בטון ואלומיניום זו הדרך המתבקשת והטובה ביותר ליצירת המראה האסתטי, אך יחד עם זאת – גם העמיד הנדרש על מנת לעמוד בקשיים של האקלים הישראלי ושאר גורמים לא פחות קריטיים בהליך הבנייה. למרות שניתן לעשות חלק מהדברים באופן עצמאי, לקבלת התוצאות הטובות ביותר – יש לפנות לגורמי מקצוע.

את המאמר כתב דן גולדמן, עובד חברת קל בטון – עבודות ניסור וקידוח בטון בכל רחבי הארץ