כיצד למגן את הגג מפני גשם?

מקובל לבנות בישראל מבנים מסוגים שונים שחלקם נעשים מבנייה קשיחה ואחרים מחומרי בנייה קלה. מבנים אלו משמשים למגורים, לתעשייה, למסחר, לאחסון וכיוצא בזה. כל מבנה כזה חייב להיות אטום לחדירת מים שעלולה להגיע ממקומות שונים: מגגות, מקירות אנכיים, מפתחי חלונות ופתחים אחרים, ממרפסות חיצוניות ועוד. הגגות הם אזורים שמהם עלולים לחדור מים בסבירות גבוהה ולכן, יש להקדיש תשומת לב מיוחדת דווקא אליהם. יש להם שטח רחב ורובם שטוחים. על גגות ללא ניקוז יכולים להצטבר מים בשלוליות. במידה ואין איטום יעיל אזי המים יכולים לחדור בקלות אל תוך המבנה.

איטום בשיטות שונות

לכן, נשאלת השאלה: כיצד למגן את הגג מפני גשם? הבשורה לכל בעל מבנה היא שקיימות מבחר אפשרויות איטום שמסוגלות לתת מענה טוב לכל מצב. העניין הוא, שבכל מקרה יש לבצע את האיטום בעונה היבשה שכן אז ניתן לבצע איטום יסודי ומקצועי ללא הפרעת מזג האוויר. מבחינים במספר סוגי איטום שמיועדים לגגות שטוחים.

איטום באמצעות יריעות ביטומניות – יריעות ביטומניות חסינות בפני טמפרטורות קור וחום קיצוניות ועמידות גם מפני פגיעות מכאניות. מניחים אותן על גגות בטון ומצמידים אותן זו לזו באמצעות הלחמה או הדבקה. קודם להנחתם יש להניח שכבת פרמייר שתפקידה הוא לקשר בינה ובין הבטון. איטום זה נחשב לאיטום יעיל ומעולה שיכול להחזיק מעמד זמן ארוך.

זיפות גגות– זיפות באמצעות זפת חמה הינה שיטה זולה יותר ונותנת מענה למספר שנים. לאחר מריחת הזפת יש צורך לצבוע אותה בסיד או בצבע לבן כדי לשמור עליה. את הצביעה יש לחדש מדי שנה. זפת יעילה בגגות העמוסים במתקני דוד שמש, במתקני מיזוג אוויר וכדומה. בגגות אלו פחות נוח להניח יריעות ביטומניות ואילו הזפת מצליחה להגיע לכל פינה. וועדי בתים רבים משתמשים בשיטת איטום זאת בגלל יעילותה ומחירה הנוח.

איטום באמצעות חומרים משחתיים – ניתן למצוא חומרי איטום על בסיס ביטומני, פוליאוריטני, אקרילי ואחר ואת כולם ניתן למרוח על גגות שטוחים. החומרים הפופולאריים ביותר הם אלו על בסיס פוליאוריטני בגלל יעילותם הרבה.

בגגות משופעים ובגגות רעפים נעשה איטום בשיטות שונות בעיקר במריחה או בהתזה.  גם כאן נעשה שימוש בעיקר בחומרים על בסיס פוליאוריטני, אקרילי או ביטומני.

נהוג לא לערבב בסוגי איטום אלא להשתמש בחומרי איטום מאותה משפחה. אלה הן שיטות האיטום היעילות והמקובלות ביותר והשימוש בהן נעשה על פי מצב הגג, ההמלצה של הארכיטקט, הצרכים של בעלי הבית ועוד. מומחה לאיטום יכול להמליץ אף הוא על שיטת האיטום המתאימה, ומאחר ויש לו ידע וניסיון נרחב בתחום, כדאי להקשיב לעצתו. איטום יעיל של גגות ימנע חדירת מים על נזקיה הישירים והעקיפים ויותיר את המבנה יבש גם בימים הגשומים ביותר. מומלץ להשקיע באיטום יעיל ומקצועי למען השקט הנפשי.

קבלו יעוץ חינם ממוחה איטום באתר האוטמים בישראל – http://roofssealing.co.il