טיפול בעזרת בעלי חיים

הכירו את הזואותרפיה

זואותרפיה היא למעשה טיפול באמצעות בעלי חיים. לא כולם מכירים את השיטות הללו וחלק מהאנשים לא יודעים בכלל שהשיטה הזו קיימת אך היא אחת השיטות שיכולות להצליח בהרבה מקרים בהם שיטות אחרות נכשלו. זואותרפיה מטרתה לשפר את תפקודו הפיזי, החברתי או הרגשי של המטופל כאשר בחלק מהמקרים היא גם משפיעה על יכולותיו הקוגניטיביות. טיפול בעזרת בעלי חיים ניתן לראות בתחומים רבים שקשורים לתסמונות ומחלות רבות כאשר בחלק מהמקרים טיפול בעזרת בעלי חיים הוא הטיפול הטוב ביותר שמוצע.

המהות של הטיפול בעזרת בעלי חיים

טיפול בעזרת בעל חיים מסוים מבוסס על מספר מפגשים בין מטופל לאיש מקצוע כלשהו כאשר בעל החיים הוא הגורם שמתווך ביניהם. הבחירה בבעל החיים בדרך כלל נובעת מהצורך של המטופל ואי היכולת שלו לתקשר במלים. בעלי חיים בים יכולים לשמש כמתווכים כאלו אך הנפוץ שבהם הוא הכלב, חברו הטוב של האדם גם במונחים רפואיים. בעל החיים יכול ליצור קרבה ולפתוח את הרגשות של המטופל באופן שבני אדם לא יכולים. ישנם מחלות רבות שקשורות בנפש ובבעיות חברתיות כאשר אותו מטופל תופש את בעל החיים כבעל חיים בלתי מאיים שלא כמו אנשים אחרים, למרות שאלו גם לא מאיימים עליו באופן מעשי. הכלב או כל חיה אחרת יכולים ליצור אצל המטופל תחושת ביטחון שלוקה אצלו בחסר אפילו ממשפחה קרובה, חברים קרובים ואפילו ההורים שלו בעיקר בגלל חוסר הצורך במלים או בהתנהגות המקובלת שבין בני אדם.

אלו חיות נפוצות מאוד בפן הטיפולי?

  • הכלב הוא בעל החיים שרוב בני האדם הכי אוהבים. הכלב משמש ממש כחבר, הוא קרוב מאוד לבעלים שלו ותמיד מחפש חברים חדשים. הקשר שנרקם בין המטופל לכלב יכול להיות הדוק מאוד עד כדי כך שכשמטופל מאבד את כלבו, מצבו יכול להחמיר מאוד והוא לא יסתפק בכלב אחר בשום צורה. כלב אמנם שונה מאוד מבני אדם בהתנהגותו אך יש לו צדדים דומים כמו למשל ברצון לקבל חום ואהבה מה שיכול לפתוח את המטופל ובעיקר ילדים לתקשורת טובה יותר.
  • גם סוס מהווה חיה טיפולית מאוד ורכיבה טיפולית נפוצה מאוד יכולה לספק שיפור משמעותי בהתנהגותו או בבעייתו של מטופל מסוים בעזרת התנועה הייחודית שלו והכישורים שצריך כדי לרכב עליו.

למי מתאים טיפול בעזרת בעלי חיים?

טיפול בעזרת בעלי חיים מותאם בדרך כלל לפי צרכי המטופל ולפעמים מגיע כהמלצה מהמטפל אך בחלק מהמקרים המלצות כאלו נתקלות בסירוב. בעלי חיים יכולים לסייע בבעיות רבות כמו למשל הפרעות חברתיות, ילדים שסובלים מקשיי תקשורת, שיתוק מוחין או נכויות מסוימות. לא רק בעיות חברתיות מטופלות על ידי בעלי חיים אלא גם בעיות רפואיות לחלוטין כמו למשל אפילפסיה או עיוורות. אנשים עיוורים נעזרים בכלבי נחייה שמכוונים אותם ביום יום ומשמשים ממש כמו זוג עיניים, חולי אפילפסיה יכולים להתכונן להתקפים בעזרת הכלבים שלצדם וגם אנשים על הספקטרום האוטיסטי יכולים לקבל הקלה עם חבר בדמות בעל חיים.