מה זה ODT ולמה זה טוב לכם?

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות, יותר ויותר, זוגות, משפחות קבוצות וארגונים אשר משתמשים בפעילות ODT לצרכים שונים. פעילויות אלו מאורגנות על ידי צוותים שמתמחים בכך, בין אם לצורכי גיבוש ובין אם לצרכים אחרים.

על מנת להבין בשביל מה זה טוב לנו, צריך להבין תחילה מה זה ODT, מתי וכיצד אנחנו יכולים להיעזר בו. המונח ODT, הוא OUT DOOR TRAINING. הכוונה התנסות בשטח. הרעיון הוא, לראות כיצד אנחנו יוצאים מאזור הנוחות שלנו, יוצאים מהמרחב בו אנחנו עובדים מדי יום, ומבצעים פעילויות שונות במקומות אחרים. בין אם זה בטבע, בחוף הים, בפארקים ציבוריים, מוסדות תרבות ועוד.

המטרה של ODT  היא גם לראות כיצד אנחנו פועלים מחוץ לאזור הנוחות שלנו, אך גם להתנסות בפעילויות שאנחנו לא רגילים לבצע ביום יום. למשל, אם אנחנו הולכים לאזור טבע מסוים, חשוב שנדע כיצד אנחנו מתנהלים ומתמודדים עם מה שהמקום מציע לנו, כיצד אנחנו מביאים לידי ביטוי את היכולות שלנו, כיצד אנחנו מבצעים משימות שונות, בין אם מדובר מהצד הפיזי או המנטאלי שלהם. כמו כן, חשוב לראות כיצד אנחנו מתמודדים עם דרישות וציפיות של אחרים וכמובן כיצד אנחנו מבצעים עבודת צוות.

לכן, ODT לא בנוי אך ורק לצורך העצמה אישית אלא מעבר לכך. זו הסיבה שמשתמשים לצורך ימי גיבוש בעבודה, טיפול זוגי, אימון קבוצתי ועוד. צריך לציין, השימוש בעקרונות של ODT, קיים היום במגוון רחב של סגנונות טיפול, כולל פסיכולוגיה, פסיכיאטריה, אימון אישי ועוד. כמובן שבכל אחד מהסגנונות טיפול, זה בא לידי ביטוי בצורות שונות.

למה זה טוב לנו?

כשאנחנו יוצאים מאזור הנוחות שלנו, אנחנו מתמודדים עם מצבים שונים, קשים מסוגים שלא הכרנו. לכן, כשאנחנו נדרשים לבצע פעולות מסוגים שונים באזור שאיננו טבעי לנו, אנחנו יכולים להפיק מעצמנו דברים שלא ידענו שקיים או דברים שלא נדרשנו להפיק בעבר, וכלים אלו יכולים לעזור לנו בצורות שונות ומגוונות. כל זה יכול לקדם ולשפר אותנו במגוון רחב של צורות ביום יום, הן בחיינו האישיים, הזוגיים או המקצועיים.