תיקון 190 – כל מה שצריך לדעת

תיקון 190 נכנס לתוקף בשנת  2012 והצליח לחולל שינוי משמעותית בכל תחום שוק החיסכון והכספים הנצברים בקופות שונות. עם כל ה”רעש” שהתיקון יצר בתחום עדיין יש רבים שאינם מכירים את התיקון ולא יודעים מה הוא אומר. כל השאלות וכל התשובות במאמר שלפניכם:

מהו תיקון 190?

תיקון 190 נכנס בשנת 2012 והוא הוסיף סעיף תיקון לפקודות שונות במס הכנסה, התיקון התייחס באופן ספציפי לשינויים בתחום של חיסכון לטווח הארוך. התיקון בעצם עושה סדר בכל נושא הפטורים השונים כאשר עובד שכיר זכאי בגיל הפרישה.

מה מטרת התיקון?

לתיקון 190 יש הרבה מטרות אך המטרה העיקרית היא להקטין את הפגיעה בחיסכון של הציבור הנחסך במשך שנים. חיסכון זה נוצר בעקבות הפיכת קופות גמל לקופה עיקרית לחיסכון פינסיוני.

מהם היתרונות של תיקון 190?

כאמור, תיקון 190 מתעסק בהפקדה לקופת גמל וחיסכון לאורך טווח. במסגרת זו יש מספר יתרונות בולטים מאד לתיקון 190:

  1. חיסכון בעלויות דני ניהול – חיסכון בקופות גמל נחשב לחיסכון חכם בעיקר בזכות העובדה שדמי הניהול זולים או לחילופין אטרקטיבים במיוחד בהשוואה למוצרי חיסכון מקבילים.
  2. הטבות מס משיכה – אנשים המעוניינים למשוך את הכספים שלהם מקופות הגמל יזכו להטבות שונות, להוזלה במס והטבות נוספות מאחר ומשיכה זו נחשבת קצבה מוכרת.
  3. אפשרות למעבר בין אפיקי השקעה – השינויים הרבים בסביבת עולם החיסכון בקופות גמל גרם לאנשים רבים לרצות למצוא קופה יציגה או הגנה. אחד הדברים שתיקון 190 גרם הוא מעבר בין מסלולים שונים. ההשקעה במסגרת תיקון 190 בקופת הגמל מאפשרת לך לעבור בעתיד בין מסלולי ההשקעה.
  4. אפשרות לקבלת קצבה פטורה ממס – תיקון 190 מאפשר שינוי משמעותי בכל נושא החיסכון וקופות הגמל. מעתה אדם שחסך כספים יכול בעתיד להפוך אותם לקספי קצבה מוכרת כגון פנסיה. היתרון פה הוא משמעותי מאחר וכספים אלו יהיו פטורים ממס.
  5. קופת הגמל ככלי להורשת כספים – חיסכון בקופת הגמל מאפשר לאדם החוסך כסף, לקבוע מוטבים בקופה. במידה ואדם נפטר והולך לעולמו טרם הגיעו לגיל 75 אותם מוטיבים שנקבעו יהיו זקאים לירוש את הכספים שנצברו בקופה, כספים אלו יהיו פטורים ממס רווח הון.

לסיכום

תיקון 190 הוא בשורה משמחת מאד התורמת בצורה משמעותית לאוכלוסיית הגיל השלישי ומבשר להם בשורה צרכנית של ממש! מעתה לאוכלוסיית הגיל השלישי יש אלטרנטיבות רבות בכל נושא קופות הגמל, קופות אלו הפכו לאפיק השקה שמשתלם מאד להשקיע בו.