סעיף 46 לעמותות – תרומה שמובילה לזיכוי ממס הכנסה

חברות פרטיות ואנשי עסקים שבבעלותם חברות גדולות יכולים מבחינה כלכלית לעזור ולתרום להרבה מאוד אנשים באוכלוסייה. בזמן שיש כאלו שלא צריכים חוקים או תקנות כדי לעשות זאת ותורמים מרצונם החופשי ישנם אחרים שיש לעודד אותם לעשות זאת וסעיפים כמו סעיף 46 הם בדיוק “הדחיפה” שצריכים אותם אנשי עסקים ובעלי חברות.

סעיף 46 מטעם מס הכנסה אומר כי תרומה לגוף ציבורי, עמותה, מוסד ללא כוונת רווח וחברה לתועלת הציבור תזכה את התורם בזיכוי ממס הכנסה באותה שנה. הסכום להטבה נכון לשנת 2015 עומד על 190 שקלים כאשר התרומה יכולה להיות עבור גוף אחד או עבור מספר גופים במקביל אך חובה כי הסכום יגיע לסכום הנקוב. אגב, הסכום יכול להשתנות מדי זמן ולפני כן הוא עמד על כ-180 שקלים.

לא כל מוסד או עמותה מקבלים את אישור סעיף 46 לתרומות ואם ישנה חברה שרוצה לתרום רק בשביל ההטבה במס עליה לבדוק טרם התרומה. באתר רשות המיסים של מס הכנסה אפשר לבדוק האם המוסד או העמותה שאליה מיועדת התרומה אכן עומדת בסעיף או לא, לאחר מכן יכול התורם לקבל את ההחלטה האם אכן להעביר את הכסף לצרכי תרומה או לבחור בעמותה אחרת וכך הוא ירוויח את ההטבה ממס הכנסה.

סעיף 46 – כללים חשובים סעיף 46 עמותות

סעיף 46 אינו מורכב או מסובך יתר על המידה אך ישנם כללים וסעיפים ברורים שקריאתם והבנתם טרם התרומה יכולים להועיל לתורם. ראשית, יש לבדוק האם העמותה או המוסד אכן זכאי לסעיף, הרי יכול להיות מצב שבו חברה גדולה תורמת סכום נכבד למוסד ללא כוונת רווח ומגיעה לאחר מכן לקבל את הטבת המס אך בפועל המוסד אינו נמצא ברשימה של מס הכנסה.

בדיקה מוקדמת יכולה לחסוך טעויות מרגיזות שעשויות לפגוע גם בתורם וגם בעמותה עצמה. גם שכירים יכולים לקבל הטבת מס לפי סעיף 46 לעמותות והם אפילו אינם צריכים לחכות לשנת המס אלא יכולים לקבל את ההטבה בשנה שבה תרמו את התרומה. במידה וחברה מעוניינת לתרום סכום גבוה מאוד העולה על 30 אחוז מההכנסה החייבת במס היא תוכל לפרוס זאת לשלוש שנים ואז לעבוד בצורה נכונה עם סעיף 46 ולזכות בהטבה של סעיף 46 במלואה.

הזיכוי במס לא יינתן לתרומה שהיא מעל 30 אחוז או מעל סכום מסוים שנקבע מראש כאשר נכון לשנת 2015 עומד הסכום על 9,295,000 שקלים. במידה ומדובר בשכירים הם אינם צריכים לפעול לבדם ומחלקת השכר בעבודתם צריכה לעשות את החישוב עבורם. סעיף 46 לעמותות תורם למעשה לשני הצדדים, העמותה או המוסד או הגוף ללא כוונת הרווח מרוויחים תרומות ועזרה כלכלית בעוד התורם מקבל הטבות מס שעשויות להיות משמעותיות מאוד עבורו ועבור החברה שלו.