תיקון גגות – סוגים, מידע והמלצות

האמצעים השונים לתיקון גגות תלויים בסוג הגג הקיים בבית שלכם

הבית או הדירה בה אתם מתגוררים נועדו בראש ובראשונה לספק לכם קורת גג. במסגרת זאת, פגמים ונזקים בגג הבית עשויים לפגוע באיכות החיים שלכם, ובמקרים רבים אף להוביל לסכנה בטיחותית של ממש. האמצעים השונים לתיקון גגות תלויים מן הסתם בסוג הגג אשר קיים באותו מבנה. גגות רעפים מורכבים ומתוחזקים באופן שונה מאשר גג שטוח, ובעל מקצוע אשר מתמחה בתיקון גגות רגילים לאו דווקא ידע לתת מענה מקצועי לליקויים בגג רעפים. בטרם הזמנה של איש מקצוע לביצוע תיקונים בגג תארו בפניו את סוג המבנה ואת מאפייני הנזק שאתם מזהים, כדי לוודא כי הוא אכן מנוסה ומיומן בביצוע תיקון גגות מסוג זה.

אילו סוגים של עבודות לתיקון גגות ניתן לבצע?

  • מאפייני הנזק והבעיה מכתיבים את סוג התיקון המומלץ – סוג התיקון שיהיה עליכם לבצע בגג נובע ממאפייני הנזק עמו אתם מתמודדים. חלק מהנזקים ניתן לזהות מבחוץ, דוגמת התרופפות של רעפים או רעפים סדוקים. בנזקים אחרים אפשר להבחין דווקא מהחלל הפנימי של הבית, דוגמת זיהוי של נזילה בתקרה. בעל מקצוע ידע להסיק מתוך מאפייני הנזק מהו סוג התיקון הנדרש.
  • חיזוק רעפים רופפים והחלפת רעפים סדוקים – שכבת המגן החיצונית של רבים מן הגגות בישראל עשויה מרעפים. אחד התיקונים הנפוצים הנו חיזוק של רעפים רופפים באמצעות קשירה שלהם אל הקורות שביסוד הגג. תיקון אפשרי אחר הנו החלפה של רעפים סדוקים או שבורים, מטרה אשר לשמה מומלץ להחזיק בבית מספר רעפים עודפים להחלפה.
  • עבודות איטום למניעת נזילות – בכל סוג גג שהוא חשוב לבצע עבודות איטום לשם מניעה של נזילות מים. הגג נועד להגן על יושבי הבית מפני נזקי מזג האוויר, ונזילת מי גשם דרכו עלולה לגרום לרטיבות ואפילו להצפה. תיקון גגות מקצועי לא ישכח להתחשב בכך במהלך העבודה.
  • שכבת בידוד לוויסות טמפרטורות קיצון – כחלק מהשכבות המגנות על תקרת הבית מומלץ לוודא כי קיימת גם שכבה של חומר מבודד. בהעדרה, הבית יותר חשוף לשינויי טמפרטורה (הן בימי הקיץ הלוהטים והן במהלך העונה הקרה), דבר אשר פוגם באיכות החיים של בני המשפחה.

תכנון קפדני בעת הבנייה וכן שמירה על תחזוקה שוטפת יצמצמו נזקים עתידיים

כדי למנוע מצב בו תאלצו לבצע עבודות תיקון גגות, ניתן להקפיד על מספר כללי אצבע עוד בשלב התכנון של הגג. כך למשל, תכנון הולם של גג רעפים מחייב תשומת לב לשיפוע הבנייה. בנייה בזווית שאיננה חדה מספיק תגרום לכך שיוכלו להצטבר על הגג זרדים ועלים יבשים וכן כמויות גדולות של שלג במהלך החורף. כל אלו מגדילים את הסיכוי להיווצרות פגמים ונזקים ברעפים, שבעזרת תכנון מקצועי ניתן היה למנוע מראש. בנוסף, כדאי להקדיש מעט זמן לטובת תחזוקה שוטפת של הגג תוך כדי השנה. תחזוקה שכזו תפחית את הסיכוי כי במהלך החורף תגלו לפתע נזקים וליקויים בהם לא הבחנתם לאורך השנה.