מה צריך לעשות עוסק זעיר מול רשויות המס?

עוסק זעיר או בשמו השני עוסק פטור הוא עצמאי בעל עסק אשר היקף הפעילות שלו ומחזור העסקאות השנתי מוגבל לכמות מסוימת. ברגע שמחזור העסקאות עולה מעל הערך הקבוע בחוק (ומשתנה אחת לתקופה), העצמאי הופך להיות עוסק מורשה שלמעשה מחזור העסקאות שלו אינו מוגבל כלל. לעומת עוסק מורשה, העוסק הזעיר אינו גובה מע”מ מלקוחותיו ואינו יכול להזדכות על מע”מ בהתאם להוצאות שלו.

הוא אינו מוציא חשבוניות מס כמו העוסק המורשה, אלא מחויב להוציא קבלות עסקה בלבד. אך כמו העוסק המורשה, כך גם העוסק הפטור מחויב לדווח לרשויות המס השונות לגבי סכום העסקאות שביצע. ניתן לבצע זאת בצורה עצמאית או להיעזר באיש מקצוע כגון רואה חשבון או יועץ מס, המתמחים בתחום ויוכלו לייעץ בעת הצורך או אף להתנהל מול הרשויות בשמכם.

למידע על פתיחת עוסק זעיר באתר UCAN2

למי עוסק זעיר צריך לדווח אחת לתקופה?

ראשית כל, חובת הדיווח הראשונה היא לביטוח לאומי. כל אזרח במדינת ישראל מחויב לשלם ביטוח לאומי, בין אם הוא שכיר או עצמאי. לשכירים מתבצעת העברה אוטומטית מהמשכורת שלהם ישירות לביטוח לאומי, אך עוסק זעיר מחויב לשלם מקדמה לביטוח לאומי מידי חודש בחודשו עד ה – 15 לכל חודש. ברגע שהדוח השנתי מוגש למס הכנסה, נעשה חישוב לגבי הכסף ששולם כמקדמה לביטוח לאומי. במידה והסכום היה קטן מידי, תדרשו לשלם את ההפרש, אך אם הסכום היה גבוה מידי, תקבלו את הכסף בחזרה. דיווח חשוב נוסף הוא הדיווח למס הכנסה, שלרוב נעשה אחת לשנה ונקרא דוח שנתי.

עוסק פטור

דוח זה מכיל את כל ההכנסות שלכם לשנה הזאת, כולל הכנסות שלכם כעצמאים וכשכירים במידה והיו כאלה. חשוב למלא את הדוח בצורה נכונה, על מנת להימנע מטעויות ובלבול מיותרים שעלולים לגרור עמם לא מעט אי נעימות בהתנהלות מול מס הכנסה. בנוסף לכך, אחת ל – 4 שנים בערך יש צורך להגיש למס הכנסה הצהרת הון הכוללת את כל הנכסים וההתחייבויות שלכם. מומלץ לפרט כמה שיותר בהצהרת ההון, על מנת לא ליצור פערים גדולים מידי בדיווח בין הצהרת הון אחת לשנייה. הדיווח האחרון הינו דיווח למע”מ שלמעשה אינו הכרחי במהלך השנה, אך בסוף השנה יש צורך לדווח על ההכנסה השנתית שלכם כדי לוודא כי אתם עדיין נמצאים תחת קטגוריית עוסק פטור. נכון לשנת 2016 תקרת ההכנסות הינה 99,006 ₪ ומי שעובר אותה נחשב לעוסק מורשה ומחויב לשלם מע”מ.

לסיכום, כל עצמאי באשר הוא מחויב לדווח לרשויות המס השונות בנוגע למחזור העסקאות השנתי שלו. גם מי שמוגדר כעוסק זעיר מחויב לדווח אחת לתקופה למס הכנסה, למע”מ ולביטוח לאומי. כאמור, דיווח זה יכול להתבצע בצורה עצמאית או באמצעות רואה חשבון או רואה מס שיוכלו לייעץ לכם בנושא ולהתנהל עבורכם מול הרשויות בצורה היעילה והמהירה ביותר.