הרגלי צריכה שמטיבים עם הסביבה – שימוש בקרטונים לאריזה

שמירה על איכות הסביבה היא אינטרס של כולנו, כאשר הנושא נהיה רלוונטי וחשוב במיוחד במקומות בחיים בהם הרגלי היומיום שלנו פוגעים בסביבה בצורה זו או אחרת.

אחד מאותם מקומות בעייתיים בהם הרגלי הצריכה השוטפת שלנו פוגעים בטבע ובאיכות הסביבה בה אנו חיים, הוא בכל הנוגע לאריזות שונות – החל מהשקיות הרבות בהן רובנו משתמשים בכל קנייה בסופרמרקט ועד לניילונים ואריזות הפלסטיק מסוגים רבים ושונים בהם נארזים המוצרים שאנו קונים או פתרונות האריזה בהם אנו משתמשים כאשר אנחנו עוברים דירה.

למרבה המזל, בכל הנוגע לענייני אריזות, קיים פיתרון יעיל, נוח וידידותי לסביבה, אשר רבים מאיתנו מאמצים אפילו בלי להיות מודעים ליתרונותיו הרבים – שימוש בקרטונים למטרות אריזה שונות.

חומר טבעי, מתכלה וניתן למחזור בקלות

קרטונים אריזות

מדוע השימוש באריזות שונות מקרטון, במקום פלסטיק על סוגיו השונים, רצוי כל כך מנקודת מבט סביבתית? הסיבה הראשונה והעיקרית היא כי קרטון הוא חומר טבעי ומתכלה, אשר גם אם ייזרק לזבל, יתכלה וייעלם מן העולם בתוך פרק זמן קצר יחסית. זאת בניגוד לפלסטיק על נגזרותיו השונות, אשר לאחר שנזרק לזבל עשוי להמשיך ללכלך את העולם למשך מאות רבות של שנים, ואף יותר מכך. מספיק טיול קטן לחוף הים בישראל על מנת להבין עד כמה בעייתי השימוש הנרחב בפלסטיק, אשר ממלא כיום את חופי הארץ וגם את מי הים.

מלבד לכך, קרטון הוא חומר אשר קל, זול ופשוט יותר למחזר. מכיוון שמדובר בחומר פחות קשיח ויותר טבעי מפלסטיק, תהליך המחזור שלו צורך פחות אנרגיה ומשתלם יותר. וכולנו כבר מבינים את הצורך המהותי במחזור למעננו ובעיקר למען דורות העתיד.

מאריזת חומר משרדי ועד למעבר דירה – קרטונים ייעודיים לאריזה

עכשיו נגיע לפרקטיקה – כיצד ניתן, ומדוע זה פשוט ומתבקש כל כך, להתחיל להשתמש יותר ויותר באריזות קרטון מאשר באריזות מחומרים אחרים דוגמת ניילון ופלסטיק קשיח?

אריזות קרטון מיוצרות כיום ממגוון רחב של סוגים (קרטונים ברמות קשיחות ועובי שונות) ובמגוון צורות וגדלים. ניתן למצוא בקלות ובזול קרטונים ייעודיים לאריזת דברים שונים. למשל – עבור משרדים המחזיקים הרבה חומר כתוב המתועד בקלסרים רבים ניתן למצוא אריזות קרטון המיועדות במיוחד לאריזת מסמכים וקלסרים, ומותאם לכך (קרטון עמיד המיוצר מראש בגדלים הסטנדרטיים של קלסרים בהם משתמשים בציוד משרדי).

דוגמה טובה נוספת היא מעבר דירה – כאשר אנו עוברים דירה אנו זקוקים לאריזות במגוון רחב של גדלים וצורות – אריזות לציוד קטן וגדול, לחפצים שבירים ורגישים או לרהיטים גדולים ועמידים וכו’. ניתן למצוא כיום קרטונים לאריזה ייעודיים למעבר דירה אשר מגיעים במגוון גדלים וצורות, כאשר חלקם אף מיותרים מסוגים שונים של קרטונים המיועדים לתמוך ולהגן על הציוד שלנו בעת המעבר.

אלו הן רק שתי דוגמאות, אך כאשר מתחילים לחשוב על הנושא ולהבין את החשיבות הרבה של שימוש בקרטון במקום פלסטיק מגלים כי ניתן ליישם זאת במקומות רבים בחיים השוטפים, דוגמת הקניות היומיות בסופרמרקט (אם תחפשו שתי דקות תמצאו כי בכל סופרמרקט ישנם קרטונים גדולים ונוחים בהם ניתן להשתמש על מנת לקחת בהם את כל הקניות, במקום בעשרות שקיות ניילון קטנות). מדובר בשינוי הרגל צריכה אשר יהיה נוח לנו, והכרחי ורצוי מאוד למערכת האקולוגית בה אנו חיים.